Suncity Group Holdings Limited

About Us


Suncity Group Holdings Limited is a company listed on the main board of the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code 1383) and principally engaged in the development of residential and commercial properties as well as leasing of commercial properties in Guangdong, Liaoning and Anhui Provinces, the PRC, and providing hotel and integrated resort management and consultancy service and travel agency service.

Board of Directors


MR. CHAU CHEOK WA

Was born in Macau. Mr. Chau joined the Company on 2 September 2011 as an executive Director and acted as the Chairman of the Company on 8 November 2011.


Mr. Chau engaged in the business of operating and managing V.I.P. clubs in hotels.  Mr. Chau was appointed as a Non-executive Director and Chairman of the Board of Summit Ascent Holdings Limited (Stock Code: 102)  on 1 June 2019.  Mr. Chau was previously an executive director and the chairman of Sun International Resources Limited (Stock Code: 8029)(“Sun International”), a company listed on the Growth Enterprises Market of The Stock Exchange of Hong Kong Limited (“Stock Exchange”) and resigned on 5 July 2013.

MR. LO KAI BONG

Joined the Company on 9 March 2017 as an executive Director. Mr. Lo has obtained a Bachelor of Arts degree from the University of Winnipeg in Canada.


Mr. Lo is the Chief Investment Officer of Suncity Group and has been involved in business development of Suncity Group’s overseas businesses. Mr. Lo is also responsible for the corporate management and mergers and acquisitions of Suncity Group and is experienced in the gaming industry. Prior to his appointment as an Executive Director, Mr. Lo was appointed as an Executive Director of Sun International from 13 August 2014 to 28 February 2015.  Mr. Lo was appointed as a Non-executive Director of Summit Ascent Holdings Limited (Stock Code: 102) since December 2018 until he was re-designated as an Executive Director of Summit Ascent Holdings Limited and appointed as the Deputy Chairman of the Board of Summit Ascent Holdings Limited since April 2019. Mr. Lo is a director of a subsidiary of Summit Ascent Holdings Limited.

MR. AU CHUNG ON JOHN

Joined the Company on 31 March 2017 as an executive Director and was appointed as a director of Suncity Group Management and Consultancy Limited, an indirect wholly-owned subsidiary of the Company with effect from 1 April 2017.


Mr. Au has obtained a Bachelor of Social Science degree from The Chinese University of Hong Kong in 1983. He has more than 13 years of experience in the gaming industry. From 2004 to 2016, Mr. Au was the senior director of business development, director of operations as well as various senior management positions at one of the major gaming concessionaires in Macau. His major roles included but not limited to establishing business strategies, driving overall performance and control of V.I.P. business, and overseeing both gaming and non-gaming operation of newly established properties. Representing the company, Mr. Au was a member of gaming related committees formed by the six Macau concessionaires and sub-concessionaires to provide advice to the relevant regulatory bodies of the Macau government.

MR. MANUELASSIS DA SILVA

Joined the Group on 31 March 2017 as an executive Director.


Mr. Manuel Assis Da Silva had served at The Gaming Inspection and Coordination Bureau (“DICJ”), the Macau gaming regulator, for more than 43 years and was appointed as the Head of Inspection at DICJ from 2003 to 2016, during which he was responsible for overseeing the casino operation in Macau. Mr. Manuel Assis Da Silva is recognised across Asia as an expert on casino game rules, internal controls in casinos, the control of junket and VIP gaming operations and in the regulation of gaming machines. He serves as a consultant to a number of substantial industry participants, including machine manufacturers, casino operators and other industry suppliers.

MR. TOU KIN CHEUN

Joined the Company on 26 April 2012 as an independent non-executive Director, the chairman of audit committee and the members of remuneration committee and nomination committee.

Mr. Tou is the principal of Roger K.C. Tou & Co. Mr. Tou graduated from the Hong Kong Shue Yan University (formerly known as Hong Kong Shue Yan College) with a Honours Diploma in Accounting in 2001. He is experienced in audit, taxation, company secretarial, insolvency and finance for over 19 years. Mr. Tou is a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants (“HKICPA”) and an associate of the Taxation Institute of Hong Kong. Mr. Tou has been the independent non-executive director of Sun International and Milan Station Holdings Limited (Stock Code: 1150), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange since, 14 March 2011 and 22 July 2015, respectively.

DR. WU KAM FUN RODERICK

Joined the Company on 26 April 2012 as an independent non-executive Director, the chairman of nomination committee and the members of audit committee and remuneration committee.


Dr. Wu obtained his LL.B. degree and Honorary Doctorate of the University from the University of Buckingham, United Kingdom. Dr. Wu is also an Associate of Chartered Institute of Arbitrators and a Barrister of the Inner Temple, the Victorian Bar, Australia and the Singapore Bar. Dr. Wu was awarded Diploma in Chinese Law by the then University of East Asia, Macau, now known as the University of Macau. Dr. Wu has been at the Hong Kong Bar for over 36 years. He is a practising member of the Hong Kong Bar Association.

MR. LO WAI TUNG JOHN

Joined the Company on 10 October 2012 as an independent non-executive Director, the chairman of remuneration committee and the members of audit committee and nomination committee.


Mr. Lo graduated from the Chinese University of Hong Kong with a bachelor’s degree of Science (with honours) in Computer Science in 1991. Mr. Lo is experienced in securities and finance industry for over 20 years. He is currently the Head of Equity Capital Markets of South China Financial Holdings Limited.